TECHNOLOGIE:

FUNKCE:

PARTNEŘI:

Montované domy z lehkého betonu

V poslední době vyrůstá v oblasti montovaných domů dřevostavbám konkurence. Představují ji montované domy z lehkého betonu. Jejich nevýhodou je zatím o něco vyšší cena. Výhoda tak je spatřována především v jednoduchosti a rychlosti stavby. Takový dům totiž připomíná velkou stavebnici. Montovaný dům z lehkého betonu se dá postavit i za tři měsíce.

Montovaný dům rychle a úsporně

Hlavním konstrukčním prvkem těchto montovaných domů jsou rozměrné prefabrikované dílce vyrobené z lehkého keramického betonu, které na stavbu bývají dovezeny již hotové. Realizace hrubé stavby je s jejich použitím velmi jednoduchá a obejde se bez mnoha řemeslných prací. Například instalace a rozvody jsou připravené podle projektů již ve výrobních závodech. Díky tomu se dá oproti běžné zděné stavbě mnoho ušetřit i za pracovní sílu, neboť stadia hrubé stavby se dá dosáhnout již během týdne. Kompletní realizace montovaného domu z lehkého betonu na klíč pak trvá asi 3–6 měsíců. Pro vytvoření představy o cenách – samostatně stojící malý dům s obytnou plochou kolem 100 m2 se dá pořídit za zhruba 2,5 milionu korun.

Co je lehký beton?

Lehký beton používaný pro výrobu stavebních dílců montovaných domů má řadu odlišných vlastností od klasického betonu. Jeho základem je keramické kamenivo. To právě způsobuje, že tento beton je lehký a pevný, má dobré zvukově i tepelně izolační vlastnosti a také se s ním snadno pracuje. Zdi montovaných domů z lehkého betonu jsou poměrně slabé (obvodové zdi 180 mm, vnitřní nosné 150 mm), a přitom si drží již zmiňované skvělé izolační vlastnosti. Díky své síle nás tyto zdi připraví o méně vnitřního prostoru, než klasická zděná technologie při stejné zastavěné ploše. Montované domy z lehkého betonu se staví suchou cestou, a proto nám nic nebrání, stavět třeba v zimě. V čerstvě postaveném domě nehrozí žádná nadbytečná vlhkost a bude tam ihned příjemné klima. Také nehrozí žádné škody na domě, způsobené právě vlhkostí. Vnější úprava konstrukce z lehkého betonu je velmi jednoduchá. Postačí k ní stěrka.

Jak pořídit montovaný dům z lehkého betonu?

Pokud jsme se rozhodli investovat právě do některého z montovaných domů z lehkého betonu, nabízí se nám především realizace typového projektu dle katalogů. Té se logicky ve většině případů využívá. Nabízí se nám poměrně rozmanitá nabídka projektů montovaných domů z lehkého betonu. Od skromných bungalovů, až po náročnější moderně vypadající stavby. Typový projekt lze nechat od stavební firmy dovést třeba jen do stadia hrubé stavby či naopak zrealizovat kompletní stavbu na klíč.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!