TECHNOLOGIE:

FUNKCE:

PARTNEŘI:

Montované dřevostavby

Montované domy na bázi dřevostaveb jsou nejrozšířenějším druhem staveb realizovaných z prefabrikovaných dílů. Není to jen tak pro nic za nic. Výhodám vévodí zřejmě nízká cena, současně s naplněním všech technických požadavků na moderní dům. Montované dřevostavby totiž vyhovují současným energetickým standardům, požadavkům na životnost a odolnost, ale i vzhled a komfortní bydlení obecně. Na první pohled jsou montované dřevostavby k nerozeznání od klasických zděných domů. Neměli bychom také zapomenout na celkovou jednoduchost a rychlost realizace, kdy stavba probíhá nasucho a je tedy možná i v zimě. Lidé se postupně zbavují všech předsudků, které vůči dřevostavbám měli a tyto ekologické rodinné domy se tak dostávají do popředí zájmu. Existuje několik technologií stavby montovaných dřevostaveb. Nejobvyklejší je montovaná sendvičová konstrukce, ale můžem zvolit třeba i takzvanou konstrukci z masivu.

Montované sendvičové dřevostavby

Jak již bylo v předcházejících řádcích zmíněno, dřevostavby ze sendvičových panelů jsou jasně nejoblíbenějšími dřevostavbami, ba dokonce i montovanými domy vůbec. Výraznou roli zde hraje jejich cena.

Všechny montované dřevostavby, které se realizují ze sendvičových panelů, využívají v zásadě stejné technologie i stavebních postupů. Rozdíly můžeme shledávat jen v tloušťce panelů (dáno vnitřní izolací), které vyrábí poměrně velké monožství výrobců. Tyto panely, nazývané také říká sendviče, bývají sestaveny ze dvou desek, rámu a izolace, která je vložena mezi desky. Desky mohou být například z dřevoštěpky. V poslední době se stávají také oblíbené jednodušší díly, které se kompletují na sendvič až na místě stavby. Jejich použití umožňuje větší variabilitu při samotné stavbě. Nejsme totiž omezeni hotovým sendvičem. U montovaných dřevostaveb se jinak z prefabrikovaných sendvičů vytvářejí všechny typy zdí. Od obvodových, přes vnitřní, až po stropy.

Montované dřevostavby z panelů z masivu

Abychom zde neprezentovali jen nejrozšířenější technologii výstavby montovaných dřevostaveb, podíváme se také na montované dřevostvby z panelů z masivu. Tento způsob stavby je poměrně nový a chlubí se spojením výhod rychle a levně stavěných montovaných dřevostaveb a masivních českých roubenek. Abychom to uvedli na přesnou míru, tak montované dřevostavby z panelů z masivu bývají podstatně dražší, než ty sendvičové, avšak v určitých situacích mohou být výhodné. Vyšší cena je dána tím, že nosné stěn jsou zhotoveny z panelů z řeziva masivního průřezu. Izolace je u těchto montovaných dřevostaveb lepena na zdi zvnějšku konstrukce. Výhodou dřevostaveb z masivních panelů je zajisté vyšší trvanlivost, než u těch lehkých sendvičových. Také jsou montované dřevostavby postavené touto technologií energeticky nenáročné a většinou bez problémů splňují pasivní standard.

Jak vybírat montované dřevostavby

Sendvičové dřevostavby jsou velmi levné domy a realizují se nejčastěji jako typové projekty na klíč. Teoreticky lze uvažovat i o montovaném domě do 1 milionu. To montované dřevostavby z panelů z masivu jsou dražší, hodí se pro moderně vyhlížející vícepatrové budovy, často se vyrábí na zakázku dle individuálních projektů.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!